Vokietija (vok. Deutschland), oficialiai – Vokietijos Federacinė Respublika (VFR; vok. Bundesrepublik Deutschland, BRD) – valstybė Vakarų Europoje, sudaryta iš 16 federacinių vienetų (žemių). Šiaurėje ribojasi su Danija, Šiaurės ir Baltijos jūra, rytuose – su Lenkija ir Čekija, pietuose – su Austrija bei Šveicarija, vakaruose – su Prancūzija, Liuksemburgu, Belgija ir Nyderlandais.
Valstybinė kalba - vokiečių,danų, vokiečių žemaičių, sorbų, romų ir fryzų kalbos yra pripažintos kaip regioninės ar mažumų kalbos. Sostinė - Berlynas. Didžiausias miestas - Berlynas.
Vokietija – didžiausia pagal gyventojų skaičių Europos šalis (~81,8 mln. gyv.). Pagal BVP dydį – ketvirta pasaulyje ir yra laikoma viena turtingiausių ir ekonomiškai pajėgiausių šalių pasaulyje. Viena iš Europos Sąjungos steigėjų. Be to, JTO, OECD, NATO, ESBO bei G8, kitų tarptautinių organizacijų narė ir svarbi paramos teikėja.
Anksčiau Vokietijos vardu buvo vadinama ne valstybė, bet daugybė savarankiškų kunigaikštysčių ir karalysčių Europos viduryje. Valstybingumo pradžią žymi 962 m. buvusio Karolingų paveldo pagrindu susikūrusi Šventąja Romos imperija (gyvavusi iki 1806 m.). 1871 m. suvienijus vokiškas žemes, buvo įkurta Vokietijos imperija (joje dominavo Prūsijos karalystė). 1949 m. Vokietija buvo padalinta į Rytų Vokietiją ir Vakarų Vokietiją. Vėl suvienyta buvo 1990 m. spalio 3 d.
Klimatas. Vokietijoje vyrauja švelnus vidutinių platumų klimatas. Šalyje vyrauja vakarų vėjai. Klimatas yra pereinamasis iš jūrinio į žemyninį. Vokietijos klimatui, be kita ko, įtaką daro Golfo srovė, kuri klimatą daro švelnesnį. Vidutinis metinis kritulių kiekis (remiantis 1961–1990 m. duomenimis) yra 700 mm. Vidutinis mėnesinis kritulių kiekis svyruoja nuo 40 mm iki 77 mm vasario ir birželio mėnesiais. Didžiojoje šalies dalyje pastovi sniego danga nesusidaro, tik kalnai žiemą būna nuolat padengti sniegu. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra lygumose ir plokščiakalniuose nuo -2 °C iki +4 °C, Alpėse – iki -5 °C. Liepą temperatūra svyruoja apie 16-20 °C, aukštikalnėse – vėsiau. Mažiausias kada nors Vokietijoje pamatuota temperatūra siekė -45,9 °C, užfiksuota ji buvo 2001 m. gruodžio 24 d. prie Funteno ežero (vok. Funtensee). Didžiausia kada nors pamatuota temperatūra buvo +40,3 °C, užfiksuota ji buvo 2003 m. rugpjūčio 8 d. Nenige (vok. Nennig) Saro krašte.
Verta aplankyti ir pamatyti:
• Švarcvaldas (vok. Schwarzwald) – kitaip vadinamas „Juoduoju mišku“, dėl pastovios tamsios priedangos, kurią sukuria visus metus žaliuojantys augalai. Iš tikrųjų, Švarcvaldas nėra nei izoliuotas, nei baugus, priešingai – tai ramybės, kuri tiesiog užburia, vieta. Teritorija apipnta daugybės legendų bei mitų, anot pasakos „Jonukas ir Gretutė“, sesutė ir broliukas šiame miške susidūrė su piktąja ragana. Tai pats populiariausias turistinis regionas, kuriame įsikūrę garsiausi Vokietijos kurortai bei atostogų centrai. Aplink mišką yra daug pilių.
• Noišvanšteino pilis (vok. Schloss Neuschwanstein) – dažnai vadinama „pasakų pilimi“ - viena gražiausių pilių visame pasaulyje, pastatyta karaliaus Liudviko II įsakymu, kuris pilimi džiaugėsi tik 100 dienų. Pripažintas nebegalinčiu valdyti, karalius buvo iškraustytas iš šios pilies. JAV Disneilendo Miegančiosios Gražuolės pilis buvo sukurta remiantis Noišvanšteino pilies modeliu. Pilyje yra daugiau nei 200 kambarių, jos menės puoštos vokiečių mitų piešiniais.
• Elco pilis (angl. Eltz Castle) – viena romantiškiausių viduramžių pilių Vokietijoje ir priklausanti tai pačiai – Elcų šeimai, kuri čia gyvena nuo XIIa. Per daugiau nei 850 egzistavimo metų, pilis nė karto nebuvo sugriauta. Šiandien lankytojai gali apžiūrėti dvi pilies dalis, o trečioji yra gyvenamoji dalis, kurioje įsikūrusi Kempenich šeima. Pilyje yra aštuoni aukštai, aštuoni bokštai ir apie 100 kambarių.
• Cūgšpicė (vok. Zugspitze Massif) – aukščiausias Vokietijos kalnas Alpėse, kurio aukštis 2962 metrai. Čia įsikūręs ir aukščiausiai esantis slidinėjimo kurortas Vokietijoje. Net šešis mėnesius 20 kilometrų slidinėjimo trąsa padengta natūraliu sniegu. Cūgšpicė populiari ne vien tik slidinėjimo entuziastų, viršūnėje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria panoraminiai, daugiau nei 400 viršūnių vaizdai. Kalne galima keliauti toboganu (rogės be pavažų) ir pamatyti Cūgšpicės bažnyčią bei iglų (sniego nameliai) kaimelį.
• Europos parkas (vok. Europa-Park) – didžiausias Vokietijoje pramogų parkas. Tai vieta, kurioje žmonės gali smagiai praleisti laiką daugiau nei 100 atrakcionų ir 13 tematinių Europos šalių bei regionų (Vokietijos, Rusijos, Italijos, Prancūzijos, Skandinavijos, Portugalijos, Ispanijos, Nydernaldų, Šveicarijos, Graikijos, Anglijos, Austrijos ir Islandijos) zonose, pasigrožėti tipiška nacionaline architektūra, augalija, paskanauti tradicinio maisto. Visa tai sukuria nepakartojamą atostogų atmosferą. Kasdien parką aplanko apie 50 tūkst. žmonių.
• Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejus (angl. Madame Tussauds Wax Museum) – tai vaškinių figūrų muziejus, esantis Berlyno mieste. Muziejuje galima išvysti visame pasaulyje garsiausių muzikos žvaigždžių (Rihanna, Taylor Swift, Maiklo Džeksono, Miley Cyrus, Katy Perry ir kt.), aktorių (Angelina Jolie, Nicole Kidman, Taylor Lautner, George Clooney, Johnny Depp ir kt.), televizijos laidų, „Žvaigždžių karų“ personažų, sportininkų, politikų bei kitų žymių asmenų vaškines figūras.
• Miuncheno rezidencija (angl. Munich Residence) - buvusi Bavarijos karalių, kunigaikščių rezidecija, vyriausybė, dabar - tai Aladino urvas, kurį puošia prašmatnūs kambariai bei amžių amžius kaupta kolekcija, kurią galima išvysti šiame muziejuje. Pagrindiniai rūmų akcentai yra antikinėmis freskomis puošta banketų salė ir elegantiškojo rokoko stiliaus ornamentais puoštas kambarys. Lobių kambaryje eksponuojami įvairūs neįkainojami dirbiniai – nuo auksinių dantų krapštukų iki puikiai išdirbtų kardų.
• Kelno Katedra (angl. Cologne Cathedral) – nors pradėta statyti 1280 metais, galutinai katedra užbaigta nebuvo iki pat 1880 metų. Tai antroji pagal dydį bažnyčia Vokietijoje ir trečioji visame pasaulyje. Kelno katedra yra aukšta gotikinė, penkių eilių bazilika (144,5 metrų ilgio), su skersine nava (86,25 metrų pločio) ir fasadiniu bokštu (157,22 metrų aukščio). Kas dieną šią katedrą aplanko daugiau nei 20 tūkstančių lankytojų.
• Saksonijos Šveicarijos nacionalinis parkas (angl. Saxon Switzerland National Park) – visai šalia Čekijos sienos esantis įspūdingo kraštovaizdžio parkas, kuriame gausu dramatiškų akmens statinių. Daugiau nei tūkstantis smiltainio strypų, suteikia šiai vietovei unikalumo. Tiems, kas dar nepasiruošę kopinėti, įrengta kopinėjimo mokykla, kurioje kiekvienas bus išmokomas įvairių technikų, padėsiančių kopti be jokių traumų. Dėl nepaprasto gamtos grožio, čia buvo filmuojamas ne vienas užsienio rižisierių filmas.
• Maulbrono vienuolynas (angl. Maulbronn Monastery) – vienas geriausiai užbaigtų ir išsilaikiusių viduramžių vienuolynų kompleksų visoje Europoje. Susipinantys architektūrinaii stiliai, nuo romanikos iki vėlyvosios gotikos, sukuria unikalią atmosferą. Daugelis Maulbrono pastatų apsupti viduramžių sienų bei bokštų. Pagrindiniai architektūriniai akcentai yra romanikos vienuolynas, gotikinis vienuolynas ir namelis su fontanu.
• Viucburgo rūmai (angl. Würzburg Residence) - Pastatyta XVIII a. architekto Baltazaro Neumano. Tai buvusi vyskupų rezidencija su rūmų sodais ir rezidencijos aikšte Vokietijoje, Bavarijoje, Viurcburgo mieste. Vieni svarbiausių ir gražiausių baroko stiliaus rūmų Vokietijoje. Svarbiausią reikšmę užima laiptai, kuriais pakilus priartėjama prie didžiausios pasaulyje freskos, kuri yra garsiausio rokoko dailės meistro Džovanio Batistos Tiepolo meno kūrinys. Pakilus į laiptais į viršų, akis džiugina baltasis vestibiulis, iš kurio galima patekti į impozantišką imperatoriškąjį vestibiulį, jungiantį šiaurinį rūmų sparną su pietiniu rūmų sparnu. Vienas tobuliausių rokoko stiliaus patalpų apdailos pavyzdžių – Veidrodžių kambarys.
Vokietijos virtuvė. Didelę įtaką šiai virtuvei turėjo Austrija. Vokietijoje vyrauja sotus bei riebus maistas. Vokiečių virtuvė neįsivaizduojama be raugintų kopūstų, tamsių padažų ir mėsiškų patiekalų gausybės. Tipiškas maisto produktas visoje Vokietijoje – dešrelės (vok. Wurst). Itin mėgstami bulvių patiekalai (pvz. bulviniai blynai, bulvių virtiniai), žuvies, įvairios sočios salotos bei sriubos. Keletas patiekalų, kuriuos privaloma paragauti, viešint Vokietijoje:
Troškinys (vok. Eintopf) – išvertus iš vokiečių kalbos reikštų „vienas puodas“, tai troškinys, kurio pagrindinės sudedamosios dalys: sultinys, daržovės, bulvės arba ankštys, mėsa (dažniausiai kiauliena, jautiena arba vištiena), kartais žuvis.
Bulviniai blynai (vok. Kartoffelpuffer) – blynai gaminami iš bulvių, svogūnų, kiaušinių, miltų bei prieskonių. Gali būti valgomi tiek su saldžiu padažu, tiek kaip garnyras prie žuvies arba mėsos patiekalų.
Marinuota troškinta mėsa (vok. Sauerbraten) – naudojama įvairi mėsa (tradiciškai - arkliena), kuri marinuojama su vynu, actu, prieskoniais bei žolelėmis ir paliekama nuo 3 iki 10 dienų, o vėliau troškinama. Patiekiama kartu su troškintais kopūstais, bulviniais kukuliais arba su virtomis bulvėmis.
Dešrelės (vok. Wurst) – pagrindinis ingridientas ir patiekalas, kuris gali būti valgomas bet kur ir bet kada. Vokietijoje yra daugiau nei 1500 įvairų rūšių derelių, kurios pardavinėjamos visur, tiek kioskeliuose, tiek kavinėse, tiek restoranuose (turbūt nerasite Vokietijoje tokios vietos, kurioje jomis neprekiautų). Populairiausios: bratwurst – keptos dešrelės, currywurst – dešrelės su kario padažu, blutwurst – kraujinė dešrelė, rostbratwurst – ant grotelių kepta dešrelė, patiekiama kartu su raugintais kopūstais, weisswurst – balta dešrelė, pagardinta įvairiais prieskoniais, žolelėmis bei padažais ir kt.
Riestainiai (vok. Brezel) - tradicinis vokiečių patiekalas, dažniausiai patiekiamas kartu su dešrelėmis, mėsa arba sūriu.
Raudonųjų uogų pudingas (vok. Rote Grütze) – pudingas pagamintas iš juodųjų ir raudonųjų serbentų, aviečių ir kartais braškių arba vyšnių, kurie verdami savo sultyse ir patiekiami kartu su grietinėle, pienu arba vaniliniu padažu.
Obuolių štrudelis (vok. Apfelstrudel) – pyragas įdarytas obuoliais, kurie pagardinti cinamonu, cukrumi, razinomis bei džiūvesėliais. Tai populiariausias patiekalas Vokietijoje nuo pat XVIIIa.
nuo €13058
Berlynas (vok. Berlin) – Vokietijos sostinė ir didžiausias šalies miestas. Berlynas taip pat yra viena iš Vokietijos žemių (Bundesland). Tai antrasis pagal dydį miestas Europos Sąjungoje (po Londono). Istoriškai Berlynas buvo vokiečių valstybių, Prūsijos, Vokietijos imperijos ir Rytų Vokietijos sostinė. Po Rytų Vokietijos ir Vakarų Vokietijos suvienijimo Berlynas tapo suvienytosios Vokietijos sostine. Kelionių ekspertų patarimai. Kodėl vykti į Berlyną? Berlynas yra svarbus politikos, žiniasklaido...
nuo €16118
Frankfurtas prie Maino – penktasis pagal dydį miestas Vokietijoje. Miestas yra Heseno žemėje, prie Maino upės ir yra Europos centrinio banko būstinė bei Vokietijos finansų centras. Antrasis pagal dydį Europos oro uostas, Gėtės universitetas, viena didžiausių pasaulyje Frankfurto mugė. Frankfurto oro uostas (vok. Flughafen Frankfurt) – pagrindinis Vokietijoje tarptautinis oro uostas. Įsikūręs 12 km į pietvakarius nuo Frankfurto centro. Pagal užimtumą Europoje nusileidžia tik Londono Hitrou ir Paryžiaus Šar...
Miunchenas – miestas pietų Vokietijoje, prie Izaro upės. Bavarijos žemės sostinė. Miunchenas yra didžiausias Vokietijos miestas po Berlyno ir Hamburgo, mieste gyvena daugiau negu 1.35 milijono žmonių. Svarbus pramonės, kultūros, transporto centras, viliojantis turistus madų parduotuvėmis, naktiniais klubais, aludėmis ir festivaliais. Miestas turi labai gerą transporto infrastruktūrą – didelis geležinkelio mazgas, daug automagistralių, šalia miesto yra tarptautinis oro uostas, metropolitenas. Senamiestyje (...
nuo €14998
Hamburgas (pilnas pavadinimas Freie und Hansestadt Hamburg – laisvasis ir Hanzos miestas Hamburgas) – miestas šiaurės Vokietijoje, prie Elbės ir Alsterio upių, susisiekia su Šiaurės jūra. Verslo, pramonės ir kultūros centras. Antrasis pagal dydį uostas Europoje. Antrasis pagal dydį Vokietijos miestas. Hamburgo senamiestis yra rytiniame Alsterio (Alster) upės krante, o naujamiestis – vakariniame. Senamiestyje yra pagrindiniai verslo kvartalai, daug kanalų. Tad Hamburgas pasižymi ir tiltų gausa ...